شب نخست و تجلیل از آقای شهروز حقی

 

نخستین روز سی‌و‌هشتمین جشنواره موسیقی فجر را با میزبانی از گروه‌های سرود استان تهران که حضور پر رنگ دوستداران هنر موسیقی را نیز به همراه داشت، پشت سر گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر سرود اداره کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در سانس نخست روز اول جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای ارسباران که به اجرای گروه‌های سرود استان تهران اختصاص داشت، ابتدا گروه سرود «دختران انقلاب» به عنوان نخستین گروه سرود دختران، قطعات «ایراندخت» و «تسبیح باران» را برای حاضران اجرا کردند.

در ادامه برنامه زینب بوربور سرپرست گروه سرود دختران انقلاب با حضور روی سن، درباره روند تشکیل این گروه سرود و در پاسخ به سوال عبدالله روا مجری شناخته شده تلویزیون که اجرای برنامه را برعهده داشت، گفت: گروه سرود «دختران انقلاب» از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در منطقه جنوب شرق تهران به عنوان اولین گروه سرود دخترانه در حنوب شرقی استان تهران آغاز کرد.

بوربور در ادامه با بیان اینکه طی این سالها مشکلات بسیاری را از سر گذارنده‌اند افزود: در نهایت ما با حمایت مردم توانستیم این مشکلات را پشت سر بگذاریم و امروز شاهد شکوفایی این گروه هستیم. سرپرست گروه سرود «دختران انقلاب» با قدردانی از حمایت‌های معاونت فرهنگی اجتماعی ناجا خاطر نشان کرد: این گروه سرود تاکنون فعالیت‌های زیادی را در حوزه سرود کشور انجام داده که مهم‌ترین اجرای آنها مربوط به اجرای برنامه‌ای به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) در محضر رهبر انقلاب بوده است.

اجرای بعدی به قطعه «ایرانم» اختصاص داشت که توسط گروه سرود «نسل سلیمانی» متشکل از دختران و پسران خردسال با سرپرستی زینب بوربور برای حاضران اجرا شد.

گروه سرود «شمیم یاس» با سرپرستی فاطمه سادات قاضوی نیز در آخرین بخش اجراهای روز نخست برگزاری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر در بخش سرود، سه قطعه «خدا»، «کبوترانه» و «عیدانه» را برای حاضران اجرا کردند.

در ادامه برنامه، فاطمه‌ سادات قاضوی سرپرست گروه «شمیم یاس» هم با حضور روی سن درباره فعالیت‌های این گروه گفت: ما علاوه‌ بر داشتن این گروه سرود دخترانه، یک گروه سرود پسرانه هم داریم که امشب به تشویق هم گروهی های خود آمده‌اند.

قاضوی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از افراد این گروه سرود از حافظان قرآن هستند، افزود: گروه ما حدود چهار سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و علاوه‌ بر سرود در حوزه حفظ قرآن کریم نیز کارنامه درخشانی دارند.

همچنین اهداء لوح تقدیر به همراه تابلوی نقاشی خط با هنرمندی علی مینایی فرد برای تجلیل از آقای شهروز حقی هنرمند تاثیرگذار موسیقی و سرود کشورمان توسط گروه سرود «شمیم یاس» از دیگر برنامه‌های روز اول جشنواره سی و هشتم بود.

شهروز حقی آهنگساز، مربی و مدرس سرود و همچنین داور جشنواره های سرود در سالهای متمادی بوده است. وی فعالیت های مستمر و جریان سازی در حوزه سرود داشته است. ایشان مولف کتاب ارزشمند «اصول و مبانی مربی گری سرود آواز جمعی» نیز میباشند.

آهنگسازی آثار ماندگاری همچون: رو به دریا، معلم، سلام سرزمینم و راه روشن در کارنامه خود دارد.

شهروز حقی با حضور روی سن، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره با تاکید بر اهمیت جایگاه گروه‌های سرود و خالی بودن این بخش در جشنواه موسیقی فجر در سال‌های گذشته، گفت: من برای حضور در این برنامه هیچ همراهی را با خود نیاوردم چون می‌دانستم در جمع شما عزیزان غریبه نیستم. امروز هم بسیار خوشحالم که جشنواره موسیقی فجر با قدم بچه‌های سرود یک رنگ جدید گرفت. جای این بچه‌های نازنین در این جشنواره واقعاً خالی بود. من معتقدم جشنواره موسیقی فجر متعلق به این گروه‌های سرود است.

وی همچنین با اشاره به تاثیرات بسیار مثبت موسیقی جمعی در جامعه افزود: «سرود اثرات بسیار مثبتی روی هنرمند، جامعه و مخاطب دارد که همگی با آنها آشنا هستیم، اما مهم‌تر از همه مسائل بچه‌هایی هستند که می‌توانند بخشی از عمرشان برای حضور در سرود صرف کنند و چه خوب که به واسطه هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که می‌توان در این زمینه انجام داد، زنگ سرود هم در مدارس وجود داشته باشد. من معتقدم هیچ فعالیت پرورشی قابل مقایسه با سرود نیست چرا که اثرات بی‌نظیری دارد و می‌تواند بیشتر از اینها تداوم داشته باشد.