شب پنجم و بزرگداشت استاد محمدعلی گلریز 

 

بخش سرود سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، با اجرای گروه‌های سرود «نسیم رحمت»، «وصال» و «بنات‌الحیدر» از استان تهران و اجرای شش قطعه مذهبی انقلابی در آخرین روز برگزاری جشنواره، به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر سرود اداره کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگسرای ارسباران در پنجمین روز برگزاری سی وهشتمین جشنواره موسیقی فجر در سانس اول طبق روال روزهای گذشته به بخش سرود اختصاص داشت و در شبی که علاقه‌مندان بسیاری به فرهنگسرای ارسباران آمده بودند، این بخش با اجرای شش قطعه مذهبی انقلابی به کار خود پایان داد.

بخش اول برنامه بخش سرود جشنواره در روز پنجم، به اجرای گروه «نسیم رحمت» اختصاص داشت. گروه 20 نفره «نسیم رحمت»  نزدیک به 6 سال است در زمینه سرود فعالیت می‌کنند با سرپرستی جابر قربانی‌نسب، قطعات «تو بمان» و «در رکاب منجی» را برای علاقه‌مندان حاضر در سالن اجرا کردند.

قسمت دوم برنامه به اجرای گروه سرود «وصال» با سرپرستی سعید دلیر اختصاص داشت. گروه ۲۳ نفره «وصال» متشکل از نوجوانان غرب شهر تهران با نزدیک به دوازده سال سابقه فعالیت در زمینه سرود؛ سه قطعه «رویای ایرانی »، «سرزمین آسمانی» و «آینده» را اجرا کردند.

بعد از اجرای گروه سرود «وصال» که به دلیل محتوای حماسی، آهنگسازی و تنظیم خوب و حرفه‌ای و اجرای تمرین شده و منسجم گروه، مورد توجه حاضران قرار گرفت، نوبت به تجلیل از هنرمند پیشکسوت موسیقی و سرود رسید.

محمد گلریز خواننده و آهنگساز، دارنده عنوان خواننده ماندگار از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، ثبت به عنوان میراث شفاهی ایران در سازمان میراث فرهنگی،  خواننده آثار ماندگاری همچون: خجسته باد این پیروزی، برخیزید، بانگ آزادی می‌باشند که  با دعوت عبدالله روا مجری برنامه روی سن حاضر شد و از دست اعضای گروه دخترانه «بنات‌الحیدر» لوح تقدیر، هدیه نقدی و تابلو نقاشی خط اثر علی مینایی‌فرد را به خاطر پنج دهه فعالیت موثر و ماندگار در زمینه موسیقی انقلابی و مذهبی دریافت کرد.

بخش پایانی پنجمین روز سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر در بخش سرود به اجرای گروه سرود دخترانه «بنات‌الحیدر» اختصاص داشت.

بهترین‌های بخش سرود سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر بر اساس آرا مردمی، در اختتامیه جشنواره معرفی خواهند شد.